JAUNUMI


11.11.2008.

Š.g. 24. oktobrī Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūtā notika Dr.agr. Arnolda Riekstiņa grāmatas „Laukkopība” atvēršanas svētki. Grāmatas vairāk kā 400 lapaspusēs apkopotas pēdējo piecdesmit gadu laikā gūtās pētījumu atziņas laukkopībā, īpašu uzmanību veltot autoram tuvai tēmai - augsnes apstrādei.
Paldies Hipotēku bankai un Laumu dabas parkam par atbalstu grāmatas izdošanā.
Dr. A.Riekstiņu sveicām arī kā jubilāru, jo š.g. 5.maijs bija viņa astoņdesmitā dzimšanas diena. Par godu šim notikumam tapusi dzīvesstāsta grāmata „Briest vārpā zemes spēks”.
Paldies visiem svētku dalībniekiem par atsaucību un labajiem vārdiem.



19.06.2008.

"Atvērto durvju dienas” Valsts Stendes graudaugu selekcijasinstitūtā.
Laikā no 26. jūnija līdz 4. jūlijam Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts katru dienu (arī brīvdienās) no plkst. 10.00 līdz 16.30 aicina visus interesentus uz „Atvērto durvju dienām”
„Atvērto durvju dienas” ir lieliska iespēja iepazīties ar institūtu — lauka izmēģinājumiem, sēklkopības sējumiem, laboratoriju, ražošanas ēkām, iekārtām un tehniku, uzzināt vairāk par šī gada pētījumu projektiem, šķirņu un sēklu piedāvājumu, uzdot savus jautājumus institūta direktorei, pētniekiem, agronomiem un citiem speciālistiem, uzklausīt jūsu vērtējumus un ieteikumus, satikt kolēģus un paziņas.
Tuvāka informācija pa tālruni 632 91288 un www.stendeselekcija.lv Organizētas grupas aicinām pieteikt dalību līdz 26. jūnijam pa tālruni 632 91288 vai 29459423.
„Atvērto durvju dienas” notiek Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūtā Talsu rajona Dižstendē.

IESPĒJA IEPAZĪTIES:
*valsts pētījumu programmas projekts „Latvijas laukaugu sugu daudzveidības izvērtējums un selekcijas optimizācija, pielietojot modernās biotehnoloģijas metodes” (projekta vadītājs Dr. biol. Nils Rostoks, izpildītājs Mg. lauks. Māra Bleidere)
*Latvijas Zinātnes padomes finansētie projekti „Konkurētspējīgu laukaugu kultūru šķirņu veidošana un uzturošā selekcija, izmantojot tradicionālās un biotehnoloģijas metodes” (projekta vadītāja Dr. agr. Sanita Zute)
„Uztvērējaugu izmantošana graudaugu sējumos – stratēģija kā mazināt slāpekļa un fosfora zudumus no lauksaimnieciskās darbības” (projekta vadītājs Dr. chem. Gunārs Bremanis)
*tirgus orientēto projekti
„Mildronāta ražošanas atsāļņa un kvaterīna lietošanas iespēju pārbaude rapša audzēšanā” (projekta vadītājs Dr. chem. Gunārs Bremanis)
„Plēkšņu satura un citu pārtikas produktu ražošanai svarīgu graudu kvalitātes rādītāju uzlabošanas iespējas Latvijā audzētām auzām” (projekta vadītāja Dr. agr. Sanita Zute)
*Zemkopības ministrijas finansēti zinātnes projekti
„Tehnoloģiskie risinājumi graudkopības nozares attīstībai Latvijā” (projekta vadītāja Dr. agr. Sanita Zute)
„Dažādu graudaugu sugu piemērotība siltumenerģijas ražošanai un radušos atkritumu produktu – pelnu agronomiskās vērtības noteikšana” (projekta vadītāja Dr. biol. Ina Belicka)
„Molekulāro marķieru izmantošana lopbarības un pārtikas miežu perspektīvo līniju identificēšanā” (projekta vadītāja Dr. biol. Ina Belicka)
„Jaunas videi draudzīgas metodes izstrāde rudzu graudu kvalitātes saglabāšanai lietainos laika apstākļos” (projekta vadītājs Dr. chem. Gunārs Bremanis)
*LLKC finansētie demonstrējuma izmēģinājumi
„Kultūraugu mistru agronomiskās efektivitātes noteikšana bioloģiskā lauksaimniecībā” (projekta vadītāja asistente Inga Jansone)
„Mēslojuma agronomiskās efektivitātes noteikšana ziemas miežiem, tritikālei un auzām” (projekta vadītāja Mg. lauks. Solveiga Maļecka)
*VAAD SĪN tests bioloģiskajā lauksaimniecībā – stiebrzāles un tauriņzieži (projekta vadītāja asistente Inga Jansone)
Sākotnējās sēklkopības sējumi – ziemas un vasaras kviešu, miežu, auzu un kartupeļu šķirnes (sēklkopības nodaļas vadītāja Mg. lauks. Lidija Vojevoda)
*Šķirņu demonstrējumi (vasarāju un ziemāju graudaugi, kartupeļi



28.03.2008.

Informācija ZM projekta „Tehnoloģiskie risinājumi graudkopības nozares attīstībai Latvijā” sadarbības partneriem.
Paldies visiem projekta dalībniekiem par atsaucību 2007. gadā, ļaujot iepazīties ar Jūsu saimniecību pieredzi graudu audzēšanā un realizācijā. Šā gada februārī un martā notika trīs semināri, kuros zinātnieki stāstīja par paveikto un turpmāk plānoto projektā.
Jūsu mudināti piedāvājam iepazīties ar zinātnieku prezentāciju materiāliem arī mūsu mājas lapā.
2008. gadā ir plānots turpināt šo pētījumu, īpašu uzmanību veltot graudaugu audzēšanas tehnoloģijām – paņēmieniem un to izmaksām. Ja esat gatavi rūpīgi izvērtēt savas saimniecības ieguldījumus kviešu, miežu vai rudzu audzēšanā, piedāvājam izmantot zinātnieku sagatavotās dokumentu formas - tehnoloģiskās kartes. Šī informācija būtu noderīga gan Jums sava darba novērtēšanai, gan zinātniekiem, gatavojot vispārēju nozares analīzi un ieteikumus citiem audzētājiem.
Vēlot dāsnu jauno ražas gadu un cerot uz veiksmīgu sadarbību, projekta vadītāja Dr.agr. Sanita Zute

Tehnoloģiskā karte saimniekam. [Microsoft excel]
Graudi, to kvalitāte lopbarībai. [Microsoft PowerPoint]
Bioloģiskās saimniecības. [Microsoft PowerPoint]
Graudu raža un tās kvalitāte graudkopības saimniecībās 2007. [Microsoft PowerPoint]
Graudaugu slimību ierosinātāju izplatības noteikšana Latvijā, epidemioloģijas izpēte, kontroles metožu izstrāde. [Microsoft PowerPoint]
Tehnoloģiskie risinājumi graudkopības nozares attīstībai Latvijā. [Microsoft PowerPoint]



05.02.2008.

Pateicībā visām 238 graudkopības saimniecībām un 26 graudu pārstrādātājiem/iepircējiem par dalību un atsaucību projekta „Tehnoloģiskie risinājumi graudkopības nozares attīstībai Latvijā” aktivitātēs, aicinām Jūs iepazīties ar šī pētījuma pirmā gada rezultātiem un tikties ar mums diskusiju seminārā:
„Graudkopība Latvijā - ražotāju un zinātnieka skatījumā”.
Semināra norises vieta un laiks:
Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūtā š.g. 15. februārī pulkst.10.00
Valsts Priekuļu Laukaugu selekcijas institūtā š.g. 22. februārī pulkst.10.00

Būsim priecīgi, ja savu ierašanos apstiprināsiet, pazvanot:
Stendē - Lidijai Vojevodai m.t.26494438
Priekuļos - Ilonai Aleksei m.t. 29355064


Semināra programma.



14.01.2008.

Ievietotas fotogalerijas no bērnu izzinoši radošās nometnes „Meklēt, ieraudzīt un parādīt”. Galerijas



10.09.2007.

Paldies visiem viesiem un dalībniekiem par kopīgo svētku dienu š. g. 9. novembrī Talsu tautas namā! Sirsnīgi sveicam agr. J. Lielmaņa prēmijas konkursā 2007. gada laureāti Bauskas rajona SIA „Uzvara - Lauks” agronomi Vizmu Valterāni
Īpašs paldies :
o Latvijas agronomu biedrībai, Latvijas sēklaudzētāju asociācijai, firmām Basf un SW Seed par atsaucību agr. J. Lielmaņa prēmijas konkursā.
o Danijai Dūzelei, Annijai Grīneizenai, Unai Doniņai un viņu skolotājai Agritai Gibovskai no Rojas vidusskolas, Kristīnei Grīnvaldei no Talsu 2. vidusskolas un Sabīnei Smilgai no Talsu ģimnāzijas par dalību zinātnisko projektu konkursā „Studēt lauksaimniecību - tas ir mūsdienīgi’
o Andai un Uģim Arbidāniem, Zigurdam Kalmanis, – par ieguldījumu bērnu izzinoši radošās nometnes „Meklēt, ieraudzīt un parādīt” žurnāla un CD sagatavošanā.

Uzziņai :
* Bērnu izzinoši radošā nometne „Meklēt, ieraudzīt un parādīt”
APP "Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts" un Latvijas Vides fonda atbalstīts projekts 10-11 gadus veciem bēriem ar mērķi iepazīt institūtu un tā galveno izpētes objektu – graudaugus – uz lauka, laboratorijā un visdažādākajos ikdienas produktos, kā arī dziesmās, kustību rotaļās un dažāda veida mākslas darbos.
Projektu finansiāli atbalsta: Vides fonds, A. Pelēča lasītava, Lībagu pagasta padome, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts
* Konkurss „Studēt lauksaimniecību – tas ir mūsdienīgi”
Konkursā 10. -11. klašu audzēkņi veic izpēti Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta darbībai tuvās jomās ar mērķi iepazīt lauksaimniecību arī kā interesantu un daudzšķautņainu nozari, mudinot pievērsties dabas un lauksaimniecības studijām. Projektu finansiāli atbalsta: Talsu novadu fonds un Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts.
* Agr. J. Lielmaņa prēmija
Agr. J. Lielmaņa prēmija par sasniegumiem un ieguldījumu Latvijas laukaugu selekcijā un sēklkopībā dibināta 1995. gadā Jāņa Lielmaņa simtgadē. Prēmijas pasniegšanu atbalsta: Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts, Latvijas Lauksaimniecības un meža zinātņu akadēmija, Zemkopības zinātniskais institūts.



10.09.2007.

Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts sadarbībā ar Latvijas Lauksamniecības un mežu zinātņu akadēmiju un Zemkopības zinātnisko institūtu aicina apzināt Latvijas labākos laukaugu selekcionārus un sēklkopjus, lai jau piekto reizi izvirzītu pretendentus agronoma un selekcionāra Jāņa Lielmaņa prēmijai. Tikai līdz 20. oktobrim Jums ir iespēja iesniegt pieteikumus šā gada prēmijas saņemšanai. Par konkursa rezultātiem un prēmijas pasniegšanas pasākumu informācija sekos.

Konkursa nolikums.



20.06.2007.

VASARAS LABĀKO IDEJU DIENA STENDĒ - 2007

Pašā vasaras pilnbriedā 13. jūlijā esiet gaidīti pie mums, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūtā, lai kopīgi apskatītu izmēģinājumu laukus, tiktos ar zinātniekiem un firmu pārstāvjiem šīs vasaras labāko ideju dienā.

Pilna Lauku dienu rogramma.



14.06.2007.

Bērnu vasaras nometne
No 9.līdz13. jūlijam. Ņemot vērā sadarbību ar APP Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūtu, Talsu rajona BJC nometnes „Raibā nedēļa” dalībnieki piedalīsies Latvijas Vides aizsardzības fonda apstiprinātajā projektā „”Meklēt, ieraudzīt un parādīt!”. Līdzās radošajām darbnīcām, notiks pētnieciskās darbnīcas, kuru laikā iepazīstinās ar APP Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta darbu, bērni uzzinās kā grauds top par maizi, ar ko atšķiras dažādas labības, kā tas viss var izskatīties bērnu radošajos darbos. Ēdināšana 2x dienā. Ļoti gaidīti būs pusaudži līdz 14 gadiem. Nometnes dalības vieta- Dižstende, bet nometnes dalībnieki kā vienmēr tiekas Bērnu un jauniešu centrā. Šī nedēļa ir bezmaksas. Ierašanās laiks plkst.9.30. Līdzi jāņem ārsta izziņa par veselības stāvokli.

Nometnes reklāma.



21.05.2007.

UZAICINAJUMS

Aicinām Jūs būt kopā ar mums Valsts Stendes Graudaugu selekcijas institūta Zinātniskās padomes sēdē, atzīmējot profesores Dr.biol. Ina Belickas 70 gadu jubileju.
Esiet gaidīti institūtā piektdien, 25 maijā pulksten 15.00 .

Pasākuma norise:
14.30-15.00 – satikšanās
15.00 – 17.00 Ievadvārdi Dzīve un darbs: par to kas bijis, ir un būs Komentāri, diskusijas, apsveikumi
No 17.00 Omulīga kopā pabūšana pie kafijas tases



15.03.2007.

Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts organizē tikšanos graudu audzētājiem, sēklkopjiem, konsultantiem un ikvienam interesentam
„PAVASARA AKTUALITĀŠU DIENA STENDĒ”.
Aicinām arī Jūs piedalīties šajā pasākumā š.g. 23. martā pulkst.10.00 Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta zālē.
Pasākuma tēmas:
10.30 Jaunumi Stendē
13.30 Teorētiskais un praktiskais alternatīvai graudu izmantošanai

Pasākuma īpašie viesi :
• Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze
• Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta direktore Helma Jirgena
• LLU Mehānikas institūta asoc.prof. Aivars Kaķītis

Pasākuma programma.



25.01.2007.

Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta projekts „Studēt lauksaimniecību - tas ir mūsdienīgi!” saņēmis Talsu Novada Fonda atbalstu Projektu programmas 2006. gada Rudens konkursā.
Projekta realizācijas laiks 2007. gada janvāris – oktobris.
Aicinām Talsu rajona vidusskolu 10. un 11. klašu skolēnus piedalīties šajā projektā, lai kopīgi veiktu pētījumus kādā ar Institūta darbību saistītā jomā.
Precīzāku informāciju meklēt – šeit.



18.01.2007.

Ministru Kabineta rīkojuma Nr. 1076 (prot.Nr.69, 12§, 28.12. 2006.) „Grozījumi Zinātniskās darbības likumā”16. punkts:
„ 8. ... valsts aģentūra „Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts” ar 2007. gada 6. janvāri uzskatāma par atvasinātu publisku personu (šā likuma 21.2 pants). Zinātniskais institūts – atvasināta publiska persona – ir zinātniskā institūta – valsts aģentūras – tiesību un saistību pārņēmējs.”

Atvasināta publiska persona – pašvaldība vai cita ar likumu vai uz likuma pamata izveidota publiska persona. Tai ar likumu piešķirta sava autonoma kompetence, kas ietver arī sava budžeta veidošanu un apstiprināšanu. Tai var būt sava manta. (Valsts pārvaldes iekārtas likums, 1.2. pants)



11.09.2006.


Paldies visiem 11. starptautiskās pārtikas izstādes „RIGA FOOD 2006” apmeklētājiem, kas no 6. līdz 9. septembrim iepazinās ar Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta stendu Ķīpsalas izstāžu hallēs.

Paldies Talsu maiznīcai „Liepkalni” par atsaucību un gatavību eksperimentēt ar jaunām maizes receptēm, pēc mūsu ierosinājuma ietverot tajās arī kailgraudu auzu un miežu miltus. Tās ir jaunas auzu un miežu formas, kas savu vietu Latvijas tirgū tikai šobrīd sāk iekarot.
Ceram, ka ar savu klātbūtni Ķīpsalas izstādē zinātnieki un selekcionāri ir rosinājuši Jūs aizdomāties par graudu dažādajām izmantošanas iespējām.
Piedāvājam visiem interesentiem iepazīties ar izstādes informatīvajiem materiāliem un atcerēties: Graudi – cilvēkam droša pārtika
Graudi – dzīvniekiem draudzīga barība
Graudi – alternatīvs enerģijas avots


Esiet aicināti tikties ar institūta graudaugu speciālistiem arī Talsu tautas namā 29.-30. septembrī izstādē „Talsu rajona uzņēmēju dienas 2006.”
Graudi enerģijai
Graudi lopbarībai
Graudi pārtikai
Par auzām
Par kailajiem miežiem


Arhīvs





 

   Skatījums nr. 96, kopš 30 Jan 09.